Grafiki na Facebooku – jakie powinny mieć wymiary?

30 października 2017

Grafiki na Facebooku – jakie powinny mieć wymiary?Jak wiadomo, grafiki na Facebooku pojawiają się często. Na różnych profilach spotykamy zdjęcia, infografiki, Cover Photo grup czy rozmaite grafiki z cytatami. Czy istnieją jakieś reguły, które określałyby, jakie wymiary powinny mieć zdjęcia?

Okazuje się, że tak. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będziemy trzymać się ściśle tych wymiarów. Czasem zdarza się, że po stworzeniu grafiki okazuje się, że jest ona nieostra czy rozmyta. Wówczas lepiej zastosować większą rozdzielczość. Z reguły grafiki na Facebooka nie powinny przekraczać 1 megabajta lub 100 kilobajtów, gdy mowa o zdjęciu w tle. No dobrze, to zaczynamy!

Zdjęcie w tle

Rekomendowane wymiary zdjęcia w tle to 851×315 px, przy czym maksymalny rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 100 KB. Oczywiście jeśli wrzucimy zdjęcie w innych wymiarach, też nic się nie stanie. Możemy przecież przyciąć zdjęcie już po załadowaniu go na stronę. Pamiętajmy jednak, że zdjęcie nie powinno mieć zbyt dużych wymiarów, bo zostanie skompresowane przy załadowaniu. A wtedy niekoniecznie będzie wyglądać tak, jakbyśmy chcieli.

Zdjęcie profilowe

Facebook radzi, by dla zapewnienia jak najlepszej jakości zdjęcia profilowego, dodawać obraz o wymiarach 320×320 px. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdjęcia będą mieć różne wymiary, w zależności od urządzenia, na którym są wyświetlane. I tak na komputerach jest to 170×170 px, na smartfonach 128×128 px, a na innych telefonach wielofunkcyjnych 36×36 px.

Grafiki z niespodzianką/grafiki rozwijane

Już jakiś czas temu Facebook wprowadził nowy format grafik, czyli grafiki pionowe, które są znacznie wyższe niż normalne. Jeśli stworzymy zdjęcie o wymiarach 400×960 px, wyświetli się tylko jego górna część. By zobaczyć więcej, musimy w nie kliknąć. W ten sposób możemy stworzyć grafikę z niespodzianką, np. obrazek plecaka, po którego kliknięciu pojawi się dolna część grafiki, np. z rabatem na zakup.

Infografika/pionowe zdjęcie

Jak już wyżej wspomnieliśmy, Facebook od niedawna wyświetla zdjęcia w stosunku 3:2 w pełnej rozdzielczości. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla fotografów czy stron korzystających z infografik. Musimy jednak pamiętać, że zdjęcie musi mieć określone wymiary (najlepiej 640×960) i nie może przekraczać jednego megabajta. W przeciwnym razie ulegnie kompresji. Tak czy siak, jeśli zachowamy stosunek boków 3:2 zdjęcie wyświetli się poprawnie i nie zostanie ucięte.

Okładka wydarzenia

Jeszcze do niedawna Facebook rekomendował wymiary okładki równe 1920×1080. Mogliśmy jednak napotkać problemy z ruszającą się grafiką (można było ją przesuwać na boki).Teraz jest to już 1200×628 px. Wówczas takiego zdjęcia możemy użyć także do reklamy wydarzenia.

Zdjęcie w tle/ okładka grupy

Rekomendowane przez Facebooka wymiary to minimum 400×150 px. W praktyce Facebook wyświetla zwykle grafiki o wymiarach 820×520 px. Możemy więc spokojnie powiększyć rozdzielczość, by zdjęcie było ostrzejsze.

Reklama karuzelowa

Reklama karuzelowa, czyli nawet 10 obrazków z linkami w jednej reklamie, to świetny sposób na zaprezentowanie produktów. Aby otrzymać najlepszą jakość grafik, Facebook rekomenduje, by ich wymiary były równe 1080×1080 px.

Reklamy – ruch, konwersje itp.

Niezależnie od tego, czy zależy nam na pozyskiwaniu kontaktów czy ruchu na stronie, najlepsze wymiary dla grafiki reklamowej to 1200×628 px.

Polubienia strony

Wymiary grafiki, dzięki której zyskasz nowe polubienia, powinny wynosić 1200×444 px. Oczywiście nie muszą być to dokładnie takie wymiary. Jeśli zdarzy nam się większy plik, dotnijmy go po prostu po załadowaniu. Reguła jest jednak taka, że zdjęcie nie może znacząco przekraczać rekomendowanym wymiarów, bo zostanie skompresowane.

Zdjęcie/grafika na fanpage

Jeśli wstawiamy na nasz fanpage prostokątne zdjęcie, dla uzyskania jak najlepszej jakości, powinniśmy stosować wymiary 1200×900 px. Wówczas proporcje obrazu wychodzą 4:3.

I to już chyba wszystkie rodzaje grafik. Pamiętajcie, by trzymać się rekomendowanych wymiarów lub nie przekraczać ich znacząco. Wówczas nasze zdjęcia będą miały najlepszą jakość.

Autor Damian Ślimak

Technologiami internetowymi zajmuję się już ponad 14 lat. Przez te kilkanaście lat pracowałem jako project manager, analityk biznesowy w korporacji. Od 6 lat jestem właścicielem agencji content marketingowej Mediapilot.pl, a od 2017 roku jestem wykładowcą na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.
2 komentarze
  1. Maja

    Kwestie projektowania grafik najlepiej zlecić fachowej firmie, która się na tym dobrze zna. Zwłaszcza, że takie wytyczne co do grafik mogą się zmieniać. Mi pomagała w tym firma Pomyśl inaczej, z której usług byłam naprawdę zadowolona.

    Odpowiedz
  2. Pricebye

    Dziękujemy za informowanie nas o nowoczesnych standardach graficznych i formatach na facebooku!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *