Jak zyskać większy ruch z Mapek Google – 7 skutecznych trików

W dzisiejszych czasach Google cały czas obniża pozycje wyników wyszukiwania organicznego. Dzieje się tak wskutek dokładania map, answer boxów i oczywiście reklam. Zwykłe pozycjonowanie przestaje być efektywne.

Dlatego pokaże Ci jak za pomocą usługi Google My Business odpowiedzialnej między innymi za zarządzanie danymi na mapach Google podwyższyć pozycje w wyszukiwarce.

W artykule pokazuje triki jak zwiększyć przewagę nad konkurencja

Dlaczego pozycja w mapach Google jest taka ważna?

Mapy Google robią teraz za elektroniczne książki telefoniczne. Przyjmijmy, że jesteś na wakacjach i nagle zaczyna Cię boleć ząb, a Twój ulubiony dentysta jest 400 km od Ciebie.

To oczywiste, że nie zaczynasz biegać po mieście w poszukiwaniu dentysty. Tylko używając telefonu, szukasz najbliższego, który aktualnie pracuje i ma dobre opinie.

Zobacz na przykład wyniki wyszukiwania dla dentysty (tak wiem poprawnie powinno być stomatolog, ale wpisałem tak jak większość ludzi)

Na ekranie telefonu komórkowego nie pojawił mi się żaden wynik organiczny tylko wyniki wyszukiwana z mapki, łącznie było ich trzy. Od razu z możliwością zadzwonienia nawet bez potrzeby wchodzenia na stronę. Czasami mogą pojawić się  reklamy adwords, które skutecznie obniżają pozycje wyników organicznych.

Co powinna zawierać wizytówka?

1. Nazwa firmy

Tutaj pewnie nie każdy się ze mną zgodzi, ponieważ według zaleceń Google w nazwie powinna być tylko nazwa firmy. Niestety musimy się dostosować do konkurencji, jeśli chcemy być wysoko, dzięki danym słowom kluczowym, które powinniśmy je zastosować w nazwie. Zobacz, jak to zrobili stomatolodzy z poprzedniego przykładu.

2. Zdjęcia

Duża ilość, estetyczne i z każdej kategorii, którą proponuje Google:

 • Okładka, logo i zdjęcie profilowe,
 • Z wewnątrz,
 • Z zewnątrz,
 • Przy pracy,
 • Zdjęcia zespołu.

Pamiętaj, zdjęcia do wizytówki mogą dodawać też Twoi klienci. Można to sprytnie wykorzystać, prosząc znajomych o dodanie wcześniej przygotowanych zdjęć.

3. Informacje o firmie

 • Obowiązkowo wybieramy odpowiednie kategorie. Osobiście polecam nie więcej niż 3.
 • Obszar, na którym działamy. W przypadku lokalnych firm polecam zgodnie taki, który pokrywa 80% naszych klientów.
 • Godziny pracy. Zdecydowanie polecam wpisywać realne godziny. Nie ma sensu oszukiwać sztucznie, wydłużając czas pracy. Da nam to co prawda przewagę w wynikach wyszukania, gdy konkurencja już nie pracuje, ale spowoduje pojawianie się negatywnych opinii od klientów
 • Numer telefonu. Ten, pod którym ktoś będzie cały czas dostępny w godzinach pracy
 • Adres strony www. Tutaj można zastosować trik, ponieważ podajemy tak naprawdę dwa adresy: ten, który będzie się wyświetlał, czyli główny strony oraz docelowy, czyli najlepiej landing page dostosowany do telefonów komórkowych. Pozwoli nam to uzyskać lepszą konwersję z wejść na stronę.

Opinie klucz do sukcesu

Opinie są dla Google jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przy określaniu pozycji Twojej wizytówki. Dlatego tak ważne jest pozyskiwanie pozytywnych opinii dla Twojej wizytówki.

Przy pozyskiwaniu ich trzeba pamiętać, że opinia opinii nie równa.Google zdecydowanie bardziej będzie brało pod uwagę opinie Lokalnych przewodników niż osoby, która dopiero założyła konto i cała jej aktywność to wystawienie oceny. Podejrzewam też, że oceny wystawione na prośbę Google (aplikacja Google Maps w telefonie prosi o wystawianie opinii) są lepiej traktowane. Korzystnie jest, kiedy przy wystawionej opinii byłoby dołączone zdjęcie z lokalu i opinia była dłuższa niż jedno zdanie.

Negatywne opinie są zawsze dłuższe niż pozytywne, które zazwyczaj ograniczają się do jednego zdania. Pamiętaj, że jeśli opinia negatywna narusza regulamin Google można ją zgłosić i poprosić o usunięcie. Dokładniej opisuje problem w artykule Jak pozbyć się negatynych opinii w google

 • Ten wpis zawiera treści szerzące nienawiść, pełne przemocy lub nieodpowiednie,
 • Ten wpis zawiera reklamy lub spam,
 • Ten wpis jest nie na temat,
 • W tym wpisie dochodzi do konfliktu interesów.

Wpisy na wizytówkach Google

Na koniec chciałem napisać o „przysłowiowym mięsku”, którym są niedawno wprowadzone do wizytówek wpisy. Jak widać na drugim przykładzie (zrzut mediapilot).

Wpisy są to krótkie zajawki, które znikają z mapek po tygodniu. Idealnie nadają się do przedstawienia nowych artykułów napisanych na blogu firmowym lub do przedstawienia oferty, np. promocyjnych cen w hotelu. 

Aktualnie mało firm korzysta z tej funkcjonalności, co mnie bardzo cieszy, dzięki temu firmy, z którymi współpracuję, mają przewagę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *