Jak dodać gwiazdki ocen w WordPressie i zwiększyć klikalność strony w google?

Spis treści

Na pewno tak jak i ja, częściej klikasz w wyniki wyszukiwania, które posiadają gwiazdki, niż w te wyniki, które ich nie posiadają.

Wyszukiwarki wykorzystuje się do pozyskiwania odpowiedzi na swoje pytania, a forma podpowiedzi w formie gwiazdek przekonuje nas do tego, że pod tym linkiem będzie odpowiedź na pytanie.

Gwiazdki – co to właściwie jest ?

Owe gwiazdki to jeden z elementów “Rich Snippets“, które uzupełniają wyniki wyszukiwania o dodatkowe informacje tekstowe lub graficzne. Najbardziej widocznym, a jednocześnie najbardziej zwiększającym klikalność, są oceny w skali 1-5 wyświetlane w postaci gwiazdek.

Kolor żółty przyciąga uwagę i powoduje, że czytamy i klikamy częściej tekst z żółtymi gwiazdkami. Wykorzystując tą samą technikę, Matt Groening stworzył bajkę z żółtymi postaciami, aby przyciągały uwagę podczas przełączania kanałów telewizyjnych. Mowa tutaj o kultowych Simpsonach.

Rich Snippet, a wyniki w wyszukiwarkach

Jak dodać gwiazdki ocen w WordPressie i zwiększyć klikalność strony w google?

Rich Snippets to nie tylko gwiazdki, to wiele więcej. Umiejętnie wykorzystując ich dobrodziejstwa, można poprawić pozycje w wyszukiwarce i jednocześnie zwiększyć klikalność.

Wyszukałem w Google popularną swego czasu kartę graficzną “geforce gtx 660”. Pierwszy wynik sklepu ma wykorzystane snippetsy do produktu i dzięki temu widzimy kolejno pod tytułem strony:

 1. Ocenę produktu wykorzystującą gwiazdki
 2. Ilość recenzji w sklepie, w tym przypadku 151
 3. Cenę
 4. Stan magazynowy

Google cały czas eksperymentuje ze sposobem wyświetlania wyników. Nie możemy być pewni, czy jutro dalej gwiazdki będą się wyświetlać. Czas ich wdrożenia do bloga z konfiguracją grafiki nie powinien przekroczyć 15 minut.

Jak szybko zainstalować recenzje w WordPressie ?

Ja osobiście wykorzystuję wtyczkę WP Review z firmy MyThemesShop. Pozwala ona w łatwy sposób dodawać recenzje w postaci ocen i automatycznie tworzy w kodzie znaczniki odpowiedzialne za gwiazdki.

Jak dodać gwiazdki ocen w WordPressie i zwiększyć klikalność strony w google?

Jest to niezwykle prosta wtyczka w konfiguracji. Pod każdym edytowalnym postem mamy dodatkowy formularz, który wypełniamy. Wiem, że są dużo bardziej zaawansowane wtyczki z ogromem opcji konfiguracyjnych, ale ja właśnie korzystam z tej, bo spełnia swoje zadanie.

Jak dodać gwiazdki ocen w WordPressie i zwiększyć klikalność strony w google?

6 komentarzy

 1. Łukasz Szmigiel

  W tym kontekście również świetnie sprawdza się „Markup (JSON-LD) structured in schema.org” jako plugin do WordPress. Ogarnia mnóstwo danych schema.org w jednym miejscu z poziomu JSON.

  Odpowiedz
  • Damian Ślimak

   Dodałem go do listy wtyczek bo mój szablon nie obsługiwał article. Dzięki za podpowiedź modułu.

   Odpowiedz
   • Łukasz Szmigiel

    Sprawdź też to:
    https://szmigieldesign.pl/blog/najlepsze-wtyczki-wygodnej-pracy-wordpress/

    Postanowiłem zebrać wszystkie wtyczki z których korzystam na codzień w pracy – może wpadnie Ci coś przydatnego.

    Swoją drogą – nie chciałbyś może napisać kilku słów o platformach typu Disqus? Jak wygląda jej wykorzystanie w generowanie ruchu na stronie, czy warto pod kątem dodatkowych (niemałych) skryptów, które ładują się razem ze stroną? No i te reklamy i „wyciek” danych do serwisu zewnętrznego. Zdania na ten temat są mocno podzielone – chętnie dowiem się jakie jest Twoje zdanie skoro na swoim blogu korzystasz z Disqusa.

    Odpowiedz
    • Damian Ślimak

     Tak widziałem 😀 fajny artykuł.

     Niestety odnośnie Diqusa wiem tyle że to system komentarzy do bloga bo nie przepuszcza spamu. Mam go już od X lat i tak jakoś z przyzwyczajenia, ale jak będę miał chwilkę to zapoznam się z tematem i może coś skrobnę na te temat.

     Odpowiedz
     • Łukasz Szmigiel

      Całkiem przypadkiem wpadłem na reklamę Thrive Comments i tak jakoś z rozpędu kupiłem bo są w promocji za 19 USD z racji wypuszczenia wersji 1.0 ;P

      Autorzy napisali takie coś:
      https://thrivethemes.com/compare/thrive-comments-vs-disqus/

      Generalnie wtyka rozbudowuje domyślny system komentarzy WP i ma stanowić alternatywę dla takich systemów jak Disqus. Podastawowa zaleta jest taka, że komentarze są w CMS a nie w serwisie zewnętrznym i nie ma reklam. Są też podstawowe optymalizacje typu ładowanie asynchroniczne i akcje powiązane z komentowaniem. Jak już będę mógł się wypowiedzieć w temacie tego narzędzia to chętnie się wypowiem 😉

     • Damian Ślimak

      Sprawdzałem właśnie ale kopie komentarzy które są na stronie posiadam też w panelu wp. Po chwili dopiero ładuje się Disqus i podmienia standardowe komentarze na swoją wersie .

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *