Jak sprzedawać w sieci: content marketing w sklepie internetowym

Spis treści

Zakupy „w wirtualu” to norma XXI wieku. Bez wychodzenia z domu można dzisiaj nabyć wszystko: od gadżetów elektronicznych, ubrań, kosmetyków i książek po produkty spożywcze. To komfortowe rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród ludzi młodych oraz w średnim wieku, którzy sprawnie poruszają się w sie

Z roku na rok procent dokonywanych transakcji online rośnie. Analogicznie do tego zjawiska wielu przedsiębiorców wzbogaca swoją ofertę o sklep internetowy lub koncentruje się jedynie na sprzedaży internetowej. Koniec końców, biznes online jest dużo tańszy niż stacjonarny, jednak konkurencja jest nie mniejsza niż na tym drugim rynku.

Mało tego, bez odpowiedniej promocji, w sieci można łatwo zaginąć, bo poza lokalnymi (polskimi) sklepami, trzeba się jeszcze mierzyć z międzynarodowymi sieciówkami, coraz liczniej wchodzącymi na polski rynek. Walka o uwagę i lojalność klienta stanowi zatem najważniejsze wyzwanie dla każdego właściciela. Dobre ceny nie wystarczą. Należy dołożyć wszelkich starań, aby się wyróżnić.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na content marketing – narzędzie współczesnego marketingu cieszące się coraz większą popularnością międzynarodowych brandów oraz mniejszych, lokalnych biznesów.

Co daje dobry content?

Czy content marketing może dawać korzyści właścicielom sklepów internetowych? Zdecydowanie. Czym jest? W dużym uproszczeniu są to działania, które polegają na systematycznym publikowaniu unikalnych i wartościowych dla użytkowników treści, w celu ich pozyskania, zatrzymania na stronie na dłużej, identyfikowania się z marką, a w konsekwencji: do skorzystania z jej usług lub zakupu produktów. Klienci będący pod wrażeniem treści zawartych na stronie, prawdopodobnie będą chcieli podać swoje dane kontaktowe (np. zamawiając newslettera) przez chęć dostępu do kolejnych treści.

Content marketing w sieci zwiększa zasięg oraz rozpoznawalność. Wysokiej jakości teksty, chwytliwy i rozpoznawalny styl albo przyciągające uwagę tematy zawierające bieżące, zabawne, przydatne albo kontrowersyjne informacje mają duże szansę na to, aby stać się viralem (linkiem masowo rozpowszechnianym w sieci i social media). Nie bez powodu promowanie marki poprzez wartościowe treści stanowi obowiązkowe narzędzie dobrego PR-u firmy.

Regularna publikacja contentu wysokiej jakości pozwala ukształtować marce wizerunek, na jakim jej zależy, pokazać się gronu internautów jako firma będąca liderem i ekspertem w branży lub ekipa wykwalifikowanych ludzi wyznająca określone wartości. Content skoncentrowany na przydatnych informacjach (ciekawostki, newsy, poradniki) wiąże klienta ze stroną internetową firmy na dłuższy okres czasu. Dzięki interesującym treściom użytkownik będzie się interesował stroną i z pewnością będzie ją odwiedzał w przyszłości.

Content marketing dla sklepu internetowego: jak się za to zabrać?

Kiedy nie ma już wątpliwości, że promocja marki oparta na tworzeniu ciekawych i interesujących treści może przynieść wiele korzyści, warto się zastanowić, jak wprowadzić zasady content marketingu w życie. Bo warto pamiętać, że tylko dobrze realizowane, wysokiej jakości treści mogą przynieść profity. Byle jak zrealizowany content na stronie, nawet jeżeli chodzi tylko o opisy produktów, nie będzie dobrze widziany w oczach klienta.

Większość sklepów internetowych charakteryzuje się podobną strukturą. Niemal zawsze jest strona główna, zakładka do sklepu internetowego lub lista aktualnych promocji, wyszukiwarka i opisy kategorii i konkretnych towarów. Do tego powiązania, rabaty i oferty dnia, obowiązkowo regulaminy, polityka prywatności i informacja o plikach cookies. Generalnie największy procent e-przedsiębiorców koncentruje się na podkreśleniu atrakcyjnych cen i promocji. Z drugiej strony wiele z nich charakteryzuje też bardzo dobrze zrealizowany content: ciekawie opisane kategorie, rzetelne charakterystyki poszczególnych produktów lub usług, a czasem nawet firmowe blogi zawierające ciekawe branżowe treści.

Przykład? EMC Moda to polski sklep internetowy sprzedający odzież damską: https://sklep.emcmoda.pl/27-kurtki-damskie# . Taki opis kategorii pozwala odnieść wrażenie, że po pierwsze: właścicielowi zależy na kliencie, a po drugie: moda jest jego pasją. Na stronie internetowej poza estetyczną i sprawnie działającą grafiką, dobrze zrealizowany content ukazuje profesjonalizm firmy. To z kolei przekłada się na większe zainteresowanie potencjalnych klientów.

Unikalne i atrakcyjne treści

Po pierwsze: należy jak ognia unikać opisów produktów prezentowanych przez producentów. Korzystanie z tekstu podanego na tacy to pójście na łatwiznę, co z pewnością dostrzeże każdy świadomy użytkownik. Internet jest pełen zaskakująco podobnych do siebie tekstów, bo właściciele często korzystają z tych samych opisów zdjęć, haseł reklamowych i fraz. Wyłamanie się z tego kanonu to wyróżnienie oferty sklepu. Wykazanie się indywidualnością może zostać pozytywnie nagrodzone. Opisując kategorie i produkty należy skupić się na tym, aby treść była unikalna i jedyna w swoim rodzaju. To niezbędne minimum. Opisy powinny być dla klienta bardziej atrakcyjne niż te z innych sklepów.

Realizacja tej taktyki oczywiście kosztuje, zwłaszcza przy szerokim asortymencie oraz rozbudowanych opisach produktów, ale jest warta inwestycji. Można o to zadbać samodzielnie, zlecić specjaliście PR lub postawić na outsourcing.

Niżej w Google

Wcześniej poruszono temat pisania unikalnych i wartościowych treści. Ciekawe opisy produktów, które nie są skopiowane żywcem ze strony producenta mogą wyróżnić markę na tle innych sklepów, ale nie tylko. Powielona z innego miejsca w sieci treść to tzw. duplicated content.

Google w przypadku znalezienia skopiowanej treści zachowuje się logicznie i pokazuje jedyne źródło danej informacji tzn. stronę o lepszej renomie, wyrzuca natomiast to „mniejsze” źródło na dalekie strony wyników. Teksty zawsze trzeba tworzyć samodzielnie lub zlecać ich wykonanie dobrym specjalistom od copywritingu. Dzięki temu treść pozostanie unikalna, a to zwiększy szanse na to, aby google uznał ją za wartościową i pokazał użytkownikom, na których potrzeby ona odpowiada.

Słowa kluczowe

Jak internauci trafiają na strony sklepów internetowych? Najczęściej poprzez wyszukiwarkę. W tym przypadku warto wiedzieć, za pomocą jakich fraz i zwrotów ma to miejsce. Warto przynajmniej samemu dobrze się nad tym zastanowić, co pomoże stworzyć listę tzw. słów kluczowych.

Po zebraniu listy fraz można ją sprawdzić za pomocą Planera Słów Kluczowych Google Adwords. To pozwoli zobaczyć, ile wyszukiwań w miesiącu przypada na każdą frazę. Po co to wszystko? Sama lista słów kluczowych nie przysporzy klientów i nie wygeneruje ruchu na stronie, chyba że się ją mądrze wykorzysta. Słowa i frazy kluczowe należy wykorzystać na podstronach konkretnych produktów w opisach kategorii itd. Im ważniejsza fraza (częściej wyszukiwana), tym lepiej i częściej warto ją eksponować. Ale uwaga! Nie warto przy tym zapominać, że teksty tworzy się dla ludzi, a nie dla wyszukiwarki, więc muszą mieć one sens i być merytoryczne. Upychane słów kluczowych na siłę w co drugim zdaniu – nie o to tutaj chodzi.

Zalety produktu

Opisy produktów stanowią w wielu sklepach internetowych kluczowe miejsce do zapełnienia treścią. W większości sklepów online wciąż niestety ogranicza się je do minimum informacji tj. ogólnych cech czy parametrów produktu. Prawda jest taka, że użytkownicy oczekują dzisiaj dużo więcej: dokonując normalnych zakupów coraz częściej czytają etykiety i skład produktów. I takiej samej możliwości oczekują od transakcji online. Warto zauważyć, że w stacjonarnym sklepie sprzedawca ma szansę na promocję produktu poprzez odpowiednią ekspozycję lub werbalne przekonanie klienta. W sieci taką rolę spełnia właśnie opis. Warto więc poświęcić każdemu produktowi chwilę uwagi i stworzyć charakterystykę pozwalającą „zobaczyć” użytkownikowi produkt tak, jakby miał go przed oczami. Doskonałym przykładem jest EMC Moda: https://sklep.emcmoda.pl/kurtki-damskie/188-kozuch-damski-k1145-5907718953473.html. Tworzone na potrzeby sklepu opisy produktów są rzetelne i wyczerpujące, nawiązujące do obowiązujących trendów i doskonale oddające właściwości produktu. Dodatkowo treści są wyraźnie skierowane do określonej grupy docelowej tzn. aktywnie żyjących kobiet z większych miast, poszukujących modnych i eleganckich ubrań. Taki opis z pewnością bardziej przekona do zakupu niż kilka zdań odnośnie wykonania i materiału. Zwłaszcza że tekst pozwala utożsamiać się z produktami marki określonej grupie potencjalnych klientek.

Podsumowując, w każdym sposobie promocji i marketingu najważniejszy jest pomysł na firmę. W przypadku contentu można przecież zdecydować, jakiego rodzaju treści zostaną zaprezentowane na stronie, na czym skoncentrują się opisy, jakim językiem zostaną napisane tzn. do jakiej grupy docelowej skierowane. Inaczej będzie wyglądać opis drogiego i eleganckiego zegarka, a jeszcze inaczej charakterystyka modnych młodzieżowych słuchawek czy gadżetów elektronicznych. Im większa kreatywność oraz znajomość oczekiwań klientów, tym większa efektywność i szansa na sukces wśród ogromnej konkurencji. Należy pamiętać, że stała aktualizacja i troska o dobre treści to kluczowe sprawy. Internet jest przepełniony informacjami średniej jakości, a obronić i wyróżnić mogą się jedynie teksty o najwyższym poziomie merytorycznym.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *