Jak usunąć fanpage na Facebooku?

14 września 2017

Współcześnie powstaje tysiące różnych fanpage’ów w mediach społecznościowych. Nie zawsze jednak założenie strony firmy na Facebooku przynosi oczekiwane rezultaty – zwłaszcza, jeśli ktoś prowadzi kilka równoległych fanpage’ów. Czasem po prostu trzeba usunąć jeden z nich, by móc skupić się na pozostałych. Usuwanie fanpage’a nie jest wcale trudne, o czym zaraz się przekonasz. Ale zanim to zrobisz, musisz zadbać jeszcze o kilka spraw.

Jak usunięcie strony odbije się na pozycji w Google?

Fanpage, który istniał w internecie już od dłuższego czasu, z pewnością cieszył się dużą popularnością. Doskonale wiemy, że dobre treści rozchodzą się po sieci viralowo. To oznacza, że ciągle je ktoś linkuje, udostępnia na stronach czy innych profilach w mediach społecznościowych.

Zanim usuniesz fanpage, warto dopilnować tego, by wszystkie stare linki przenosiły użytkowników w nowe miejsce – np. do Twojej witryny czy innego fanpage’a w mediach społecznościowych. W przeciwnym razie internauci po kliknięciu linku zobaczą tylko niedziałającą stronę na Facebooku. A szkoda marnować wartościowy ruch, który już wcześniej został wypozycjonowany. Należy więc znaleźć wszystkie linki, które prowadziły do naszego fanpage’a. Nie jest to wcale trudne.

Zaczynamy od uruchomienia wyszukiwarki Google, a w polu wyszukiwania wpisujemy operator „link:”, a następnie hiperłącze do naszej witryny na Fb. Całość powinna więc wyglądać następująco:

link:https://www.facebook.com/twojastrona

Jeśli linki znajdowały się na naszych stronach, po prostu je podmieńmy. Jeśli były to inne witryny, możemy poprosić o to ich właścicieli.

Czy każdy może usunąć fanpage?

Oczywiście prawo do usunięcia fanpage’a ma tylko i wyłącznie administrator strony. Jeśli więc masz wyłącznie uprawnienia redaktora, moderatora czy reklamodawcy, nie będziesz mógł tego zrobić z poziomu swojego konta. Nie zobaczysz nawet u siebie takiej opcji. To chyba dość oczywiste.

Jak usunąć fanpage na Facebooku w kilku krokach?

Jeśli już przekierowałeś wszystkie linki prowadzące do fanpage’a, możemy się brać za jego usuwanie.

  1. Wejdź do panelu administracyjnego fanpage’a i kliknij „Ustawienia”.
  2. Przejdź do sekcji „Ogólne”. Na samym dole listy znajdź polecenie „Usuń stronę” i kliknij „Edytuj”.\
  3. Potwierdź usunięcie strony, gdy pojawi się informacja.
  4. Potwierdź trwałe usunięcie strony. Jeśli klikniesz „cofnąć publikację” Twoja strona nie zostanie usunięta, a jedynie ukryta.
  5. I gotowe! Teraz możesz zająć się swoimi innymi fanpage’ami.

Czasem okazuje się, że usunięcie strony nie było dobrą decyzją. Na szczęście mamy jeszcze 2 tygodnie, by ewentualnie przywrócić nasz fanpage. Po 14 dniach opcja potwierdzenia usunięcia strony zostanie odblokowana. Wówczas możemy ją kliknąć, by trwale usunąć stronę albo anulować usunięcie. Wybór należy do Ciebie.

Autor Damian Ślimak

Technologiami internetowymi zajmuję się już ponad 14 lat. Przez te kilkanaście lat pracowałem jako project manager, analityk biznesowy w korporacji. Od 6 lat jestem właścicielem agencji content marketingowej Mediapilot.pl, a od 2017 roku jestem wykładowcą na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.
0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *