W dzisiejszych czasach w szczególności na telefonach komórkowych strony internetowe są przeładowane informacjami nawet RWD (Responsive Web Design) nie bardzo pomaga.

Zobacz co można z tym zrobić

Włączając stronę na telefonie komórkowym w 80% przypadków, poszukuję rozwiązania mojego konkretnego problemu. Pozostałe 20% to cel typowo rozrywkowy, który w tym artykule pominę. Pewnie tak jak Ciebie, tak i mnie denerwują wyskakujące popupy, informacje o zapisach do newsletterów i wszędobylskie reklamy. Masa niepotrzebnych informacji, która jest ładowana do pamięci telefonu i spowalnia działanie przeglądarki.

AMP (Accelerated Mobile Pages) – jako rozwiązanie Twojego problemu

A teraz wyobraź sobie, że Google w październiku 2015 roku przedstawiło technologię o nazwie AMP (Accelerated Mobile Pages). W skrócie technologia AMP poprawia wydajność ładowania zawartości stron i reklam na nich zamieszczonych, a do tego standaryzuje jednostki reklamowe na stronach tego typu. Wiesz, że już rok po wydaniu, technologia generowała 7% całego ruchu internetowego dla największych wydawców w USA (dane na postawie badania firmy Adobe z lutego 2017 roku). Dodatkowo Google promuje strony wykonane w tej technologii podczas wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

Potrzebujesz niecałe 87 sekund, aby wdrożyć AMP

  1. Pierwszą czynnością jest zainstalowanie wtyczki do AMP. W WordPressie mamy do wyboru kilka różnych, ale na potrzeby artykułu wybierzemy najpopularniejszą. Klikamy Wtyczki i później Dodaj nową
  2. Następnie w okienku wyszukiwania wpisujemy AMP wybieramy wtyczkę AMP for WordPress
     

Klikamy Zainstaluj i Włącz. I w zasadzie to prawie wszystko Twoja strona na WordPressie korzysta z technologii AMP prawda, że proste? Jeśli korzystasz z wtyczki YOAST polecam zainstalować wtyczkę Glue for Yoast SEO & AMP autorstwa Joost de Valk. Wtyczka poza tym, że pozwala zoptymalizować SEO na stronie, to umożliwia także ustawienie kolorystyki na stronach typu AMP.

 Przykład strony opartej o AMP