Jak poprawić wydajność sklepu opartego na PrestaShop?

25 maja 2018

Długie wczytywanie stron to zmora dzisiejszych sklepów internetowych. Z problemem tym zmagamy się zwłaszcza wtedy, gdy mamy na sklepie dużo produktów.

Niestety szybkość ładowania witryny ma również wpływ na konwersję. Współcześni użytkownicy żyją w biegu. Nie lubią czekać, a jeśli mają wybór, czy czekać, czy przejść do innego sklepu, wybiorą tę drugą opcję.

Jak możemy usprawnić działanie i poprawić wydajność sklepu opartego na systemie PrestaShop?

Zobacz jak zrobić aby Twój sklep nie był jak żółw 

Wbudowane funkcje w PrestaShop

W tym rozdziale umówię zakładkę konfiguruj -> zaawansowane -> wydajność. Poprawne skonfigurowanie wszystkich opcji w tej zakładce zapewnia stabilne działanie sklepu.

Ustawienia SMARTY i dodatkowe funkcje

Aby rozpocząć optymalizację wydajności, należy w zakładce „Konfiguracja” kliknąć „Parametry zaawansowane” → „Wydajność”.

Pierwszą w tych ustawieniach jest zakładka „SMARTY”, gdzie możemy zmienić opcje dotyczące naszej kompozycji lub szablonu. Aby nasza strona mogła szybko działać, musimy zaznaczyć opcję „Nigdy nie kompiluj ponownie plików szablonu” lub odznaczyć „Wymuś kompilację”. Włączmy również „Pamięć podręczną”. Są to pliki przechowywane tymczasowo, dzięki którym zwiększysz wydajność i zmniejszysz opóźnienia we wczytywaniu się strony. Wówczas serwer nie będzie musiał pobierać plików za każdym razem, gdy ktoś włącza stronę.

Kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to dodatkowe funkcje. Jeśli z nich nie korzystasz, są one automatycznie wyłączone. Znajdziesz tu „Kombinacje” pozwalające na posiadanie linii produktów z jednego produktu; „Funkcje” umożliwiające wyświetlanie dodatkowych informacji o produkcie, a także „Grupy klientów”, dzięki którym możesz tworzyć grupy docelowe, by np. dostosowywać do nich rabaty. Jeśli z nich nie korzystasz, mogą pozostać wyłączone, choć tak naprawdę wpływają na wydajność w niewielkim stopniu, a dzięki nim możesz dostosować stronę pod klientów.

Jak poprawić wydajność sklepu opartego na PrestaShop?
Jak poprawić wydajność sklepu opartego na PrestaShop?

Funkcjonalność CCC

CCC , czyli z angielskiego combinecompress i cache to ustawienia, dzięki którym możemy łatwo zoptymalizować wydajność i przyspieszyć działanie naszej witryny. Funkcje te pozwalają m. in. łączyć pliki w jeden większy. Co nam to daje? Mamy mniej plików do pobrania, a strona działa szybciej. Poza samym łączeniem plików możemy też je kompresować, używając algorytmu ZIP, oraz zapisywać w pamięci podręcznej serwera, co zmniejsza jego obciążenie. W powyższych funkcjach możemy włączyć:

  • Inteligentną pamięć podręczną dla CSS – pliki te oparte są na tekście, więc nie musimy się obawiać ich kompresji
  • Inteligentną pamięć podręczną dla JavaScript – choć podobnie jak w przypadku plików CSS, opierają się na tekście, sprawdźmy, czy nie zmienią nam wyświetlania szablonu
  • Minimalizację HTML – czasami zdarza się, że w kodzie szablonu znajdują się puste miejsca, które zajmują po kilka bajtów. Dzięki włączeniu tej opcji, pozbędziemy się ich i zaoszczędzimy trochę miejsca
  • Kompresję kodu JavaScript w plikach HTML – tutaj postępujmy tak, jak przy pamięci podręcznej dla JavaScript. Zachowajmy ostrożność, a po włączeniu tej opcji zróbmy test witryny
  • Optymalizację Apache – tutaj możemy zmienić konfigurację serwera, by poprawić wydajność CCC.

Warto pamiętać, że powyższe ustawienia mogą wpływać na wygląd kompozycji. Jeśli chcemy bezpiecznie zmienić te ustawienia, najlepiej włączajmy po jednej opcji, a następnie przetestujmy witrynę.

Jak poprawić wydajność sklepu opartego na PrestaShop?

Serwery Mediów (do używania tylko z CCC)

W tym miejscu możemy ustawić sobie przekierowania części plików, takich jak obrazy czy filmy, na inne serwery. Wówczas pliki przechowywane są najczęściej na CDN. Jak to zrobić?

Na początek musimy założyć konto na nowym serwerze. Do tego celu polecamy np.  CloudFlare czy Amazona. W następnej kolejności kopiujemy pliki na nasz serwer host. Serwer CDN będzie posiadał kopie katalogów z naszego głównego serwera – /img, /themes i /modules. Pamiętajmy o synchronizacji tych katalogów po każdej aktualizacji czy dodaniu produktu.

Jak poprawić wydajność sklepu opartego na PrestaShop?

Szyfrowanie

W tym miejscu ustawiamy szyfrowanie danych (np. na temat kont klientów), by uniemożliwić ich odczytanie niepożądanym osobom. Do wyboru mamy bibliotekę mcrypt i algorytm Rijndael lub klasę BlowFish. Co prawda druga opcja jest bezpieczniejsza, jednak spowalnia stronę. Jeśli więc zależy nam na szybszym wczytywaniu witryny, zaznaczmy opcję numer 1.

Opcja usunięta w prestaShop 1.7

Cache

Jak poprawić wydajność sklepu opartego na PrestaShop?

Po kliknięciu opcji „Użyj cache” pojawia nam się wybór metody zapisywania plików. Do wyboru mamy System plików, Memcached, APC oraz Xcache. Co do powyższych opcji, musimy się upewnić, która działa na naszym serwerze/hostingu.

Zmieniając ustawienia wydajności, możemy w prosty sposób przyspieszyć działanie naszej strony. Jest to szczególnie ważne, jeśli na naszym sklepie klienci dokonują płatności. Przy wolnym wczytywaniu się witryny, mogą mieć obawy, czy strona nie przestanie działać w momencie dokonywania zakupu. Warto więc usprawnić działanie sklepu.

LiteSpeed Cache for PrestaShop

Prawidłowe skonfigurowanie tego darmowego modułu zrobi z naszego sklepu prawdziwego demona szybkości.

Niestety do prawidłowego działania tego modułu potrzebujemy, aby hosting wykorzystywał serwer LiteSpeed. Hostingi które wykorzystują LiteSpeed są trochę droższe od pozostałych. Ich cena zazwyczaj rozpoczyna się od 200zł/netto rocznie.

Instalacja LiteSpeed Cache na Prestashop

Z strony https://www.litespeedtech.com/products/cache-plugins/prestashop-acceleration pobieramy moduł właściwy i cachecrawler.sh który wykorzystamy później.

Jak poprawić wydajność sklepu opartego na PrestaShop?
PrestaShop sekcja zarządzania modułami

Z menu po lewej stronie z zakładki Ulepszenia wybieramy Module Manager, a po przejściu do sekcji modułów klikamy w prawym górnym rogu przycisk Załaduj Moduł. Następnie wybieramy plik modułu i klikamy otwórz.

Po wysłaniu modułu i jego instalacji pojawi się informacja o tym, że moduł jest zainstalowany i możemy przejść do jego konfiguracji

Jak poprawić wydajność sklepu opartego na PrestaShop?

Optymalizacja Strony Głównej

Autor Damian Ślimak

Technologiami internetowymi zajmuję się już ponad 14 lat. Przez te kilkanaście lat pracowałem jako project manager, analityk biznesowy w korporacji. Od 6 lat jestem właścicielem agencji content marketingowej Mediapilot.pl, a od 2017 roku jestem wykładowcą na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.

1 komentarz

  1. Avatar

    Super wyjaśnione . Bardzo przydatny artykuł.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *